Офтальмо-ендокринологічний центр

Пн-Пт: 09:00 - 18:00
Сб: 09:00 - 16:00

логотип

Офтальмо-
ендокринологічний
центр «ОКУЛЮС»

Запитання

У меня постоянно перед глазом летает какая-то мушка. Я около месяца назад переболела коронавирусом, сильно температурила и появилась эта «муха». Временами не вижу её, но в основном она есть. Переживаю, не опасно ли это для моих глаз и хотелось бы узнать как от неё избавиться.

Спасибо за вопрос. Такой симптом как «плавающая мушка» перед глазом или другие помутнения требуют тщательного осмотра окулистом. В большинстве случаев к подобным жалобам приводит помутнение внутреннего содержимого глазного яблока – так называемого стекловидного тела. Глаз заполнен внутри желеобразным содержимым, в детском и молодом возрасте стекловидное тело однородно. С течением времени в стекловидном теле могут появляться участки неоднородности, а также его сморщивание, или же мелкие кровоизлияния, что и приводит к подобным жалобам. У большинства пациентов – это безобидные изменения, которые не требуют лечения. Но в ряде случаев эти изменения вторично могут привести к более серьйозным проблемам со зрением и даже его потере. Поэтому к таким жалобам специалист всегда предъявляет повышенное внимание. Кроме обычного осмотра обязательно проведение УЗД (ультразвуковое исследование) глаза, осмотр сетчатки в условиях расширенного зрачка специальными глазными каплями. Если офтальмолог выявит повреждение сетчатки, это будет требовать спецального лазерного лечения (укрепления/коагуляции). Если же мушки безвредны, рекомендуется не обращать на них внимание или же с помощью иного лазера выполнить фрагментацию помутнения на более мелкие части. Данная процедура называется витреолизис.

Добрий день. Моя мама багато років хворіє цукровим діабетом. Ендокринолог направив в дорогий очний центр на обстеження і там їй сказали, що потрібно колоти дуже дорогі уколи прямо в око, причому багато разів. Називаються айлія. Сказали, що причина в діабеті. Але справа в тому, що цукри ми їй змогли вирівняти, вона регулярно лікується в стаціонарі. Чи дійсно потрібно колоти такі дорогі уколи і чи можливо їх замінити якимось іншим лікуванням?

Так, дійсно. Вас вірно інформували про можливість лікувати ураження ока цукровим діабетом препаратом «Айлія» (діюча хімічна речовина афліберсепт). Нажаль при довготривалому перебігу цукрового діабету навіть при нормалізації глюкози крові у пацієнта можуть виникати загрозливі зору зміни в глибині ока, зокрема на сітківці. На сьогодні існує чіткий міжнародний медичний протокол надання допомоги таким хворим. В першу чергу офтальмологи зобов’язані застосувати саме препарати групи анти-проліферативних факторів, до яких відноситься препарат Айлія. Саме цей препарат ліцензований до використання в Україні, він також є одним із найактивніших серед своїх аналогів. Його ефективність залежить від певної концентрації в оці, що досягається регулярним введенням згідно схеми лікування. Це самий сучасний та дієвий метод приборкати хворобу, якщо препарат призначений по чітким показам. Тому скоріше за все, що лікування Вашій рідній людині призначили вірно та в повному об’ємі.

Доброго дня. Мене звати Григорій Михайлович, мені 67. За останній рік дуже сів зір і я звернувся до окуліста. В поліклініці сказали, що маю тепер катаракти на обох очах. Призначили капати краплі. Я уважно прочитав інструкцію. Це прості вітаміни, ще й хімічні, з консервантом. В газеті прочитав народний рецепт, як приготувати краплі з медом від катаракти. Хотів дізнатись більш точний рецепт розведення меду від фахівців та як довго треба капати?

Доброго дня Григорій Михайлович. Багато пацієнтів з катарактою цікавляться про краплі з меду. Спеціалісти нашого центру працюють базуючись на методах доказової медицини. Тобто рекомендують лікування, яке пройшло експериментальне та лабораторне підтвердження ефективності. За часів, коли фармацевтична індустрія була мало розвинена, дійсно існував метод приготування крапель з меду в домашніх умовах від катаракти. Наразі ризики не вірного застосування цих крапель та ряду ускладнень від них не дають право фахівцям їх рекомендувати. Пацієнт з катарактою повинен проходити регулярні огляди (не рідше 1 разу на 6 міс), в початкових стадіях рекомендовано капати препарати заводського виробництва з метою притормозити процес подальшого помутніння кришталика, у більш виражених стадіях ураження рекомендовано хірургічне лікування – заміна кришталика на штучну інтраокулярну лінзу.

Здравствуйте. Моему отцу недавно прооперировали глаукому. Сказали, что успешно. Только вот он всё равно ничего не видит. Я понимаю, что скорее всего не так успешно как говорят и вопрос: можно ли это исправить?

Добрый день. Глаукома на сегодняшний день – это не излечимое заболевание. Суть его в повышенном давлении в глазу, которое пагубно влияет на зрительный нерв. При далекозашедших стадиях давление часто не снижается консервативными методами, а зрительный нерв в значительной степени атрофирован и не передаёт изображение к головному мозгу пациента. Операция на данном этапе заболевания проводиться с целью нормализировать давление и сохранить остатки зрения, но к сожалению не улучшить. Скорее всего, операция с технической точки зрения прошла успешно, что и подразумевал доктор. А вот послеоперационное зрение зависит уже от состояния нервных клеток глаза. Повлиять на это состояние современная медицина пока не может.

Добрий день. Останнім часом сильно впав зір. Причому дуже різко. Звернувся до окуліста, мені сказали, що це вікове і направили в оптику за окулярами. Я вважаю себе ще не старим, мені лише 47 років. І до окулярів чесно кажучи ще не готовий. Чи можна якось зарядками чи вправами для очей покращити ситуацію? Дякую.

Доброго дня. Скоріше за все Ви хочете сказати, що останнім часом зір погіршився зблизька, а не вдаль. Більшість людей після 40 років починають стикатися з труднощами при роботі з мілким текстом чи деталями на близькій відстані. Це дійсно пов’язано з віковими змінами певних структур людського ока, зокрема кришталика. Такий стан називається пресбіопія, або вікова далекозорість. Ці зміни є фізіологічними, та не є патологією. Око в такому випадку потребує допомоги окулярами для близі, що значно зменшить його напруження та надасть можливість ефективно функціонувати. Нажаль процес «старіння ока» буде продовжуватись протягом наступних років і це буде потребувати періодичної зміни окулярів. У випадку не бажання користуватись окулярами, пацієнт може проконсультуватись з відповідних фахівцем з приводу доцільності та можливості заміни кришталика на штучний, але більш функціональний, який надає чіткий зір на всі відстані. Ефективність вправ для очей буде мало вираженою та короткочасною в даному випадку.

Приветствую! Валентин. Я бы хотел консультацию по такому вопросу. Я водитель и большую часть времени за рулём. Много приходиться ездить и в вечернее время, и в ночное. Очень устают глаза. Последние пару лет постоянно красные, особенно после смены. Я уже и очки такие специальные защитные купил. Немного легче, но не сильно. Что делать?

Добрый день, Валентин. Естественно более точный ответ возможно дать лишь после непосредственного осмотра окулистом, но всё же попробуем указать на основные аспекты Вашего состояния. Поверхность человеческого глаза покрыта специальным защитным слоем – конъюнктивой. Что бы глаз чувствовал себя комфортно и оптика была прозрачна, его поверхности необходимо постоянное увлажнение, что достигается регулярным рефлекторным морганием. При моргании глаз покрывается влагой, также с желёз на веках выделяется определённое количество смазывающего секрета, что и обеспечивает ощущение комфорта. В некоторых случаях эти условия нарушаются. Если у человека деятельность связана с длительным зрительным напряжением, а точнее концентрацией взгляда и внимания (чего например требует Ваша работа), то количество морганий снижается. Также усугубляет ситуацию излишняя сухость воздуха, кондиционирование. Запускается процесс сухости поверхности глаз. Это называется «синдром сухого глаза» или же «болезнь сухого глаза». Когда же данное состояние присутствует длительно присоединяется вялотекущее воспаление. Всё это проявляется жалобами, которые Вы указали. Только защитными очками проблему не решить. Необходимо подобрать капли для постоянного увлажнения глаз. В Вашем случае (учитывая давность) это должен сделать доктор офтальмолог после непосредственного осмотра.

Добрий день. Я маю донечку, їй 11 років. В другому класі в школі на огляді виявили, що вона не бачить. Нам рекомендували звернутись до окуліста. Ми стали на облік в нашій поліклініці. Виявили, що у неї короткозорість. Спочатку окуляри не виписували, тільки ходили на всякі вправи для очей. Казали, що пройде. Але цього року вона катастрофічно сліпне. Лікар сказала, бачить лише 30%! Вже виписали окуляри. Я дуже переживаю, що ці окуляри ще більше знизять зір, тому що коли вона їх знімає, вона каже, що бачить ще гірше! Чи вірно нас лікують? Можливо треба більше зарядок, якісь вітаміни пити? Начеб-то лікар хороша, але як мама все одно сумніваюсь і перепитую у інших спеціалістів.

Доброго дня. Медичною мовою діагноз Вашої доньки називається – міопія, або короткозорість. Пацієнти з таким діагнозом гарно бачать близько, але не добачають предмети, які розташовані вдалечині. Зазвичай такий стан розвивається в дитячому та підлітковому віці, коли організм ще формується, але має багато зорового навантаження на близькій відстані (навчання, гаджети і т.п.) Очне яблуко начебто підлаштовується під «потреби» і незначно змінюється форма ока, що забезпечує комфортний зір зблизька. Додатковими вправами та вітамінними препаратами можна спробувати призупинити процес лише на початку. Якщо око вже змінено та короткозорість сформована, необхідна обов’язкова корекція зору. Застосування окулярів, різних видів контактних лінз надає можливість мозку пацієнта формувати вірне та чітке зображення. За сьогоднішнім протоколом, людина з міопією в окулярах або застосовуючи інші види корекції повинна бачити не менше 0,9-1,0. Або максимально чітко на скільки спроможне око. Корекція призначається на постійне носіння, щоб вірно формувались нейронні мозкові зв’язки. Нажаль, весь період поки дитина зростає (це до 16-18 років) короткозорість також зростає. Що потребує візитів до офтальмолога кожні 6-12 міс та коректний підбір і зміну окулярів. Тому лікування Вашій дитині швидше за все підібрано вірно та адекватно. Ваше завдання дотримуватись рекомендацій та вчасно приходити на візити до окуліста.

Добрий день. Моя бабуся стала майже сліпою. В оптиці намагались підібрати окуляри, але лікар сказав, що у неї катаракта. При чому дуже зріла катаракта. Лікар сказав, що це лікується тільки операцією. Але бабусі вже 87 років. Я переживаю, чи можна в такому віці її оперувати? І чи це має сенс?

Доброго дня. Сенс оперативного лікування катаракти є в любому віці. Оскільки катаракта в більшості випадків виникає саме в наслідок вікових старечих змін в оці. Вас вірно зорієнтували. Дійсно, єдиний дієвий спосіб позбавитись катаракти на сьогоднішній день – це оперативне лікування. Сучасною методикою операція проводиться без загальної анестезії, тобто наркозу. Таким чином ми не впливаємо на серцево-судинну діяльність та легеневу діяльність пацієнта. Операція триває в руках професійного хірурга до 10 хвилин. Безболісна, безшовна та безкровна. Таку хірургію переносять добре і дуже старенькі пацієнти, і пацієнти, що мають тяжкий соматичний стан. Вже відразу після операції людина значно краще бачить та ще протягом кількох тижнів зір лише покращується. Відповідь – однозначно необхідно звернутись до центру, в якому виконують хірургічне лікування катаракти та подарувати Вашій бабусі можливість бачити не зважаючи на її вік.

Добрый день. У меня близорукость высокой степени ещё с детства. Всю жизнь ношу линзы. Честно говоря, не очень регулярно хожу к окулисту. В этом году был в специализированном центре. Мне осмотрели весь глаз и сказали, что есть отслойка сетчатки и нужно её укреплять каким-то лазером. Я не заметил изменений в своём зрении и как-то побаиваюсь лазера. Вопрос: действительно ли это так опасно как мне сказали и можно ли обойтись без лазера?

Доброго дня. У пацієнтів з короткозорістю високої ступні статистично значно частіше відмічається пошкодження сітківки. Сітківка – це тоненька сенсорна плівочка, що вистилає наше око з середини та складається з мільйонів нервових клітин-фоторецепторів. Саме на ці клітини проектується зображення з навколишнього світу і формується зір. По цій причині цілісність цієї внутрішньої оболонки критично важлива. Але бувають стани, при яких відбувається її центральне або периферичне ураження, що в свою чергу може призвести до надривів та подальшого відмежування структури– відшарування сітківки. Відшарування сітківки – часто інвалідизуюча патологія, що призводить до сліпоти. У випадку, коли спеціаліст виявляє ураження сітківки у вигляді дегенерацій (витончення), або розривів однозначно рекомендовано провести профілактичну обмежувальну лазерну коагуляцію сітківки. Ця процедура не впливає на якість зору, оскільки зона дії лазеру не в межах оптичної центральної зони. Створюючи мікрокоагуляти лазером через кілька тижнів формується більш щільне кріплення між шарами ока, що значно знижує ризик повного відриву сітківки.